הזמנת סיור

אנא שלחו לנו מייל עם הבקשה ונדאג לחזור אליכם בהקדם.

  מעקפים

  "אנו רואים בציונות מאמץ לאומי מתמיד ושיטתי המכוון לשינוי גורלו של העם היהודי, שינוי בשלושה דברים שהם אחד, שינוי מפיזור לריכוז, מנֵכר למולדת, מתלות לעצמאות". דוד בן-גוריון, גורם הזמן בציונות 1944

  מעקפים – ממופשט מזרח תיכוני לחמיד יקירי

  "מעקפים", פרויקט בהתהוות של האמן חיים בן שיטרית, המתייחס למכלול עבודתו בשני העשורים האחרונים יוצג במרכז לאמנות דיגיטלית בין החודשים מרץ עד מאי.
  במהלך הפרויקט בן שטרית יערוך התבוננות מחדש בעבודות הציור, המיצב והוידיאו שעשה, ותוך כדי יצור עבודות חדשות שיכבשו בהדרגה את החלל בו הוא עובד. החלל יהיה פתוח לקהל החל מה-2.4 ובנוסף יתקיימו מספר מפגשים, בהם יתארחו אמנים וחוקרים שונים.

  פרק א: מופשט מזרח תיכוני, שליחות חשאית

  "אך מה הם הציורים המוזרים האלה שהוא מצייר? האם הם מחזור מכאני של המופשט ההרואי של שנות הארבעים והחמישים, מעין גרסת קומיקס נמוכה לציור הנשגב הגבוה? האם הם תצפיות מקומיות לבנטיניות ודקורטיביות אל עבר הקאנונים של המודרניזם המערבי? או שמא אלה "ציורי נפש" אותנטיים הנובעים ישירות מחוויה אישית ספונטנית? בן שטרית בורח מהגדרות דוגמאטיות כמו ממגיפה. הוא מעדיף את השוליים הנטושים של האידיאולוגיות על פני חזיתותיהן התקניות והסופיות. הציורים שלו מתקיימים במרווח הזנוח שביו דוקטרינה לדוקטרינה, בהשהיית הזמן שבין מסקנה למסקנה. מתחת לפני הזמן הליניארי "הרשמי" של תולדות האמנות, הוא מוצא מרחב מחייה אלטרנטיבי,עולם תחתון של דימויים, מחתרת מדוכאת של צורות וצבעים הששים לצאת אל האוויר הפתוח, לפגוש שם את הצופה ולענג בנדיבות את חושיו." (לארי אברמסון 1992)

  פרק זה בוחן מחדש ציורים מתחילת שנות התשעים שכותרתם "מופשט מזרח תיכוני", ועבודת וידיאו שהציורים הם גיבוריה בשם "שליחות חשאית". אלה יהוו בסיס לעבודת וידיאו וסאונד חדשה שתוצב בחלל, תוך התייחסות לנורמות התצוגה של ציור. בהצבה תיבחן אפשרות שילובם של חלק מהציורים המקוריים.

  פרק ב: "חידת גמאל-גמיל גמאל"

  "על אחת מקירות הגלריה תלה בן שטרית צללית של נשיא מצרים גמאל עבד אלנאצר עשויה ממולוחיה טחונה. "במהלך עבודתי חשבתי על דמותו של גמאל עבד אלנאצר"הוא מספר. "כיצד הדמות שלו מאוד הפחידה אותי. נאצר היה מפחיד מצד אחד, אבל נאצר גם היה דומה לאימא שלי, ילידת אלכסנדריה. הוא בטח גם אהב מאוד מולוחיה. כשקראתי על מהפכת הקצינים במצרים הופתעתי לגלות שהמולוחיה הוזכרה כאנטי תזה "לפואה-גרא" שהמלך פארוק נהג לאכול". (דליה קרפל, מוסף הארץ 1997)

  מושאי המעבדה של פרק זה יהיו המיצבים "חיבר חיבר יא יאהוד" 1996, "מולוחיה" 1997, "חידת אבו גוש" 1998-9 ועבודת הוידיאו "מולוחיה" 2006, המבוססת על פרויקט בברייטון אנגליה. "גמיל גמאל" עבודת וידיאו חדשה המבוססת על נאומים נבחרים של נאצר ושירו של פאריד אל אטרש "גמיל גמאל," תשמש תבנית להצבה שתכלול גם אובייקטים בעלי זיקה להצבות המקוריות.

  ביום שבת ה-2.4 התקיים הארוע השני במסגרת פרויקט "מעקפים". חיים בן שטרית הציג הצבה חדשה בחלל אשר חומרי הגלם שלה לקוחים מהמיצב "מולוחיה" (שהוצג בארץ ב-1997 ובאנגליה ב-2006) ומנאומים נבחרים של גמאל עבד אלנאצר, נשיאה המיתולוגי של מצרים בשנות החמישים והשישים, בזיקה לתהפוכות העכשוויות במצרים ובעולם הערבי.

  פרק ג: "המסע של פיבי ועבדאלוואדוד"

  בפרק זה חוזר בן שטרית לשניים מגיבורי עבודתו בשנות האלפיים, פיבי סוויסה ועבדאלוואדוד. הראשונה דמות גדולה מהחיים הידועה בירושלים כמי שניהלה ביד רמה ובלב חם את הקיוסק המיתולוגי "מפגש הזיגמונים". השניה עבדאלוואדוד, "וודי אלן" מזרח תיכוני, גיבורו של הסרט הסורי "הגבולות" משנות השמונים של המאה הקודמת. ייצוגם החזותי המגוון של דמויות אלה יהווה בסיס לעבודה חדשה בה יתרגל בן שטרית אובדן שליטה, החיוני מבחינתו בשלב זה של פרויקט "מעקפים". פרק זה יתייחס לעבודות הוידיאו הבאות: "פיבי שיחות עם עבד אלוואדוד" (2002), "חיילים אלמונים, אל תספר לאמך" (2004) ,"מרחובות ירושלים עד ארמונות לונדון" (2006),"שיחות עם עבדאלואדוד 2" (2003) ,"לא ג’וני לא" (2006) ו"הרוע בינג אבונג" (2007).

  ביום שבת ה- 23.4 יסכם האמן חיים בן שטרית את הפרק השלישי בפרויקט "מעקפים": המסע של פיבי ועבדאלוואדוד. בן שטרית יהיה נוכח בגלריה בין השעות 10:00- 15:00 וישמח לענות לשאלות המבקרים. בשעה 13:30 תתקיים שיחה בה ידבר בן שטרית על עבודתו תוך הקרנת עבודות נוספות, שאינן מוצגות בתערוכה.

  פרק ד: "פרלודים חמיד, פרלודים"

  פרק זה יהיה ספוג בפרגמנטים של הפרקים הקודמים. החומרים לפרק זה יהיו עבודות הווידיאו "רוחי" (2007) ,"love comes to an end" (2008), "יונס" (2009),"המורה לאנגלית" (2010) ודימויים מודפסים על מצעים שונים. בפרק זה יתקיים גם דיאלוג עם יצירתו של המלחין ישראל שרון, שחלק ממנה כבר מופיע ב- "love comes to an end ".

   

  ב-5.3 התקיים ארוע הפתיחה של פרויקט מעקפים. בארוע הציג בן שטרית עבודת וידיאו וסאונד שהתבססה על סדרת הציורים "מופשט מזרח תיכוני" מתחילת שנות התשעים ועל עבודת הוידיאו "שליחות חשאית". בן שטרית הזמין את האמן לארי אברמסון לדבר על עבודותיו שלו. אברמסון דיבר בעיקר על סדרת העבודות "יחיעם" (2008-9) וכיצד הציורים בסדרה מתייחסים לעבודות שקדמו להם במרחב של הציור המופשט בארץ.

  ביום שבת ה-2.4 התקיים הארוע השני במסגרת פרויקט "מעקפים". חיים בן שטרית הציג הצבה חדשה בחלל אשר חומרי הגלם שלה לקוחים מהמיצב "מולוחיה" (שהוצג בארץ ב-1997 ובאנגליה ב-2006) ומנאומים נבחרים של גמאל עבד אלנאצר, נשיאה המיתולוגי של מצרים בשנות החמישים והשישים, בזיקה לתהפוכות העכשוויות במצרים ובעולם הערבי.

  ב-14 במאי התקיים הפרק הרביעי והאחרון במסגרת מעקפים: "פרלודים חמיד, פרלודים", בו נוספו לתערוכה שתי עבודות וידיאו חדשות שנוצרו כחלק מדיאלוג אותו ניהל בן שיטרית עם המלחין ישראל שרון ועם אנסמבל קפריזמה.

  בשעה 21:30 התקיים קונצרט דאדא של אנסמבל קפריזמה.

   

  תודה שנרשמתם לפעילות
  שם של האירוע
  תאריך: